Okolie Starého mlyna

Región Horehronie patriaci v minulosti do Zvolenskej župy je v súčasnosti vymedzený okresmi Banská Bystrica a Brezno.
Obyvatelia si zachovali mnohé prvky ľudových tradícií vo svojom spôsobe života a v jeho každodennom prejave (v reči, obliekaní, spevoch i tancoch)

Brezno je významnou železničnou a cestnou križovatkou. Svojou výbornou polohou je východiskom do významných turistických a lyžiarskych centier:
- Chopok-juh (Bystrá dolina, Krpáčovo),
- Mýto pod Ďumbierom,
- Čertovica.
Vynikajúce možnosti pešej turistiky po hrebeni Nízkych Tatier, či Veporských vrchov. Nízke Tatry sú národným parkom siahajúcim až po Telgárt pod Kráľovou hoľou, kde susedia s národným parkom Slovenský raj. V blízkosti Brezna možno navštíviť množstvo zaujímavých miest:
- Kúpele Brusno (liečenie chorôb tráviaceho ústrojenstva),
- Nemecká (pamätník obetiam upáleným počas 2.svetovej vojny),
- Horná Lehota,
- Chvatimech (obnovená úzkorozchodná Čiernohronská železnička do Čierneho Balogu-Vydrova),
- Osrblie (areál biatlonu),
- Bystrá (Bystrianska jaskyňa),
- Bacúch (prameň Boženy Němcovej),
- Polomka (svojrázne kroje a nárečie),
- Telgárt (v minulosti Švermovo, jedinečný kruhový železničný tunel, typické horehronské drevenice, meteorologická stanica),
- Meandre Hrona a prameň Hrona pod sedlom Besník.
Hron je najvyhľadávanejšou riekou na splavy, pretože nemá veľa technických prekážok. Bežne sa splavuje od Brezna (pri vyššom stave vody už od Heľpy) až do Dunaja, okrem úseku pri Veľkých Kozmálovciach (severozápadne od Levíc), kde je vodná nádrž.

Horehronie patrí spolu s Liptovom a Spišom k najpríťažlivejším a najnavštevovanejším regiónom Slovenska. Celá oblasť oplýva turistickými lokalitami, ktoré možno navštevovať po celý rok. Za turistikou, cykloturistikou i lyžovaním možno cestovať do známych rekreačných stredísk. Historické pamätihodnosti sú sústredené v centrálnej časti Horehronia (Banská Bystrica, Slovenská Ľupča, Hronsek). V Španej doline je rezervácia ľudovej architektúry, celý región žije ľudovými tradíciami a bohatstvom piesní a obyčajov (Polomka, Heľpa, Šumiac, Mýto pod Ďumbierom, Čierny Balog). V regióne sú vyhľadávané minerálne pramene a na ne naviazané kúpele (Brusno). Atraktívna Čiernohronská železnica s parným vláčikom, premávajúcim z Chvatimechu do Čierneho Balogu sa stala neodmysliteľnou súčasťou regiónu.

Otváracie hodiny

Po-Št: 11.00 - 20.00 hod.
Pia-So: 11.00 - 20.00 hod.
Ne: 12.00  - 19.00 hod.


Zobraziť


Vytvoril

BACÚCH počasie